Starostlivosť o topánky

1. NOVÉ TOPÁNKY

Než vyrazíte do terénu, presvedčte sa, že ste naozaj zvolili správnu veľkosť - nejaký čas pochoďte v topánkach doma. Pred ostrým nasadením potom nové topánky naimpregnujte - sprejom či voskom, podľa odporúčania výrobcu. A pretože novým topánkam (a tým ťažkým obvzlášť) trvá, než sa prispôsobia tvaru vašej nohy, vydávajte sa najprv na kratšie výlety - aby ste druhú polovicu celodennej túry nedokončili s pätami zodranými do krvy.

 

 


2. MOKRÉ TOPÁNKY

Po návrate z túry, na ktorej vás vytrvalo atakovala vlhkosť a dážď, mokré topánky nedávajte na radiátor alebo k rozpálenému krbu - príliš rýchle sušenie spôsobuje vysušenie a lámavosť kože. Radšej topánky vyplňte novinovým papierom, ktorý nasiakne vlhkosť, a nechajte ich zvoľna uschnúť pri izbovej teplote. Papier nevymieňajte, pokým nebudú topánky iba vlhké. Po úplnom vysušení potom topánky naimpregnujte.


3. ŠPINAVÉ TOPÁNKY

Pravideľné čistenie je základ - špina sa totiž môže dostať do vlákien kože a tým ich poškodiť. Vlažnou vodou a mäkkou kefou (prípadne tiež špeciálnym čistiacim prostriedkom) odstráňte nečistoty a nechajte topýnky vyschnúť. Raz za čas vytiahnite aj šnúrky a vložky a vyčistite boty aj vo vnútri - kryštáliky soli a baktérie z potu znižujú priedušnosť membrány.

Vhodné čistiace prostriedky >>

 

 


4. IMPREGNÁCIA

Výživa pre kožu a impregnačné prostriedky bránia vode vo vsakovaní do vrchného materiálu a topánky sa stávajú odolnejšími voči znečisteniu a drobným čiastočkám prachu. Impregnovať je potrebné aj topánky s GORE-TEX® membránou - prostriedkami určenými na použitie na GORE-TEX® materiály. Leštenú kožu ošetrujte voskom, brúsenú kožu a textil sprejom.

Vhodné impregnácie >>


5. SKLADOVANIE TOPÁNOK

Priame slnečné žiarenie a vysoké teploty topánkam neprospievajú. Preto ich ukladajte na tienisté a suché miesta s izbovou teplotou. Pri dlhšom skladovaní potom topánky nepokladajte na bok - mohlo by prísť k ich deformácii.